E-MAIL
biuro@frip.org.pl

FRIP – Kim jesteśmy?

O nas

Jesteśmy obywatelską, niezależną organizacją non-profit, działającą na rzecz rozwoju rodzin i przedsiębiorczości – zarówno w obszarze edukacji, ekonomii, jak i polityki społecznej. Skupiamy wokół siebie szerokie grono rodzin, liderów społecznych, współpracujemy z naukowcami i przedsiębiorcami. Działamy zarówno we Wrocławiu – skąd się wywodzimy – jak i na terenie całej Polski.

Uważamy, że rodzina jest nadrzędną, ponadczasową wartością, niezależną od aktualnie panującej mody czy sytuacji politycznej. To miejsce, skąd wywodzą się nasze korzenie, gdzie możemy rozwijać skrzydła, czerpać siły do życia, chęci do rozwoju, nauki i pracy. Dlatego też zespół Fundacji wraz z ekspertami przygotowuje programy wzmacniające rodziny i jej poszczególnych członków, pozwalające kreować postawy przedsiębiorcze i prospołeczne.

Dodatkowo, połączenie rodziny i przedsiębiorczości nabiera szczególnego znaczenia w dzisiejszych czasach, gdy wielu ludzi uzależnia założenie rodziny i posiadanie dzieci od sytuacji materialnej. Opierając się na doświadczeniu wielu szczęśliwych i spełnionych rodzin sądzimy, iż – ujmując sprawę wprost – lepiej jest „dorabiać się” wspólnie, rodzinnie, niż odwlekać decyzję o założeniu rodziny do momentu wypracowania upragnionych dóbr.

Wierzymy, że postawa przedsiębiorcza wspiera rodzinę, tak jak rodzina i jej potrzeby inspirują i motywują do postawy przedsiębiorczej.

Dlaczego rodzina i przedsiębiorczość?

Jedno z częściej zadawanych nam pytań brzmi, dlaczego w naszej nazwie połączyliśmy dwie tak różne wartości jak rodzina i przedsiębiorczość? Naszym zdaniem są one kluczowe w życiu każdego człowieka, a mądrze praktykowane pozwalają na pełne i szczęśliwe życie.

Zaczynając od Rodziny – jest to miejsce, w którym dziecko przychodzi na świat, wzrasta w kolejnych fazach rozwoju, buduje swoją tożsamość. Pod czujnym okiem mamy i taty – kochających rodziców, eksperymentuje i odkrywa świat. Już jako dorosła osoba wchodzi w samodzielne życie, wyposażona w wartości, odpowiednie zasady i kompetencje, które z kolei będzie przekazywać swoim dzieciom. To w rodzinie kształtuje się światopogląd i postawy życiowe, w tym również tak ważna przedsiębiorczość.

Przedsiębiorczość natomiast jest postawą życiową, polegającą między innymi na umiejętności dostrzegania potrzeb, doskonalenia pomysłów, umiejętności wykorzystywania szans, jakie niesie nam życie. To świadomość własnych zasobów ale i ograniczeń, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć; szukanie rozwiązań w każdej sytuacji życiowej, pozytywne nastawienie oraz umiejętność skutecznego działania.

Fundacja Rodzina i Przedsiębiorczość to ludzie, miejsca, sposób życia, świadomość potrzeby ciągłego rozwoju i zmian – szczególnie w postrzeganiu i rozumieniu roli rodziny w rozwoju całego społeczeństwa. Zależy nam na wzmacnianiu rodzin, dostarczaniu im narzędzi do samorozwoju, kreowaniu postaw przedsiębiorczych i twórczego działania.
Aktywność ma dla nas kluczowe znaczenie: zarówno w rozwoju osobistym jak i całej rodziny.

Jesteśmy przekonani, że rodzina i przedsiębiorczość są wspaniałymi wartościami, niezależnie od bieżących trendów czy sporów. Dlatego z przekonaniem wykonujemy naszą pracę na rzecz społeczeństwa, współpracując ze wszystkimi, którym są one równie bliskie.

Jeżeli podzielasz nasze wartości, chcesz z nami współpracować, podzielić się wiedzą, spostrzeżeniami lub też wziąć udział w którymś z naszych projektów –serdecznie zapraszamy do kontaktu.

 

Zespół

Nasza Historia

Pomysłodawcą Fundacji Rodzina i Przedsiębiorczość jest Piotr Czekierda, wrocławski przedsiębiorca i społecznik. „Stając się dorosłą osobą dwa marzenia stały się dla mnie bardzo ważne: marzenie o szczęśliwej, silnej rodzinie oraz marzenie o owocach płynących z przedsiębiorczego działania. Doświadczeniem realizowania tych marzeń chcemy właśnie dzielić się w Fundacji, dlatego ona powstała” – wspomina Piotr Czekierda. Wczesną wiosną 2013 roku Piotr Czekierda rozpoczął rozmowy o tym pomyśle z przyjaciółmi i znajomymi. Pomysł założenia Fundacji spodobał się Wojciechowi Janiakowi, wrocławskiemu przedsiębiorcy, zaangażowanemu również w sprawy edukacji, który zdecydował się zostać współfundatorem i udzielić Fundacji wsparcia finansowego.

25 października 2013 roku Piotr Czekierda oraz Wojciech Janiak w obecności notariusza oficjalnie powołali Fundację Rodzina i Przedsiębiorczość. „Założyliśmy Fundację ponieważ nie chcieliśmy poddać się dyktatowi przygnębiających statystyk, które mówią o coraz wyższej liczbie rozwodów, dzieci wychowujących się w rozbitych rodzinach i smutnych decyzjach rodziców, ograniczających liczbę dzieci z powodu okoliczności ekonomicznych. Mamy wielu znajomych i przyjaciół, którym udaje się tworzyć szczęśliwe, często liczne rodziny i tym doświadczeniem chcieliśmy dzielić się z innymi, którzy nie mają takich pozytywnych doświadczeń. Co ciekawe, za silnymi, spełnionymi rodzinami stoi bardzo często konkretny know-how, właśnie nim dzielimy się w Fundacji” – wspomina Piotr Czekierda.

Pierwszym Przewodniczącym Rady Fundacji został Daniel Sokołowski – menedżer z silną społeczną pasją działania. Do Rady Fundacji dołączył także Piotr Kolbusz, znany wrocławski przedsiębiorca, a prywatnie tata czwórki dzieci. Jesienią 2013 roku do zespołu Fundacji dołączyła Natasza Marcinkiewicz, która objęła stanowisko Kierownika Programowego i rozpoczęła skuteczne działania przekładające misję Fundacji na konkretne projekty, takie jak np. Strefa Aktywnej Mamy i wiele innych.

„Myślę, że to, co wyróżnia FRIP (Fundację Rodzina i Przedsiębiorczość) to siła płynąca z trzech źródeł: ludzie, którzy ją tworzą są rzeczywistymi pasjonatami rodziny, po drugie, mają doświadczenie z biznesu i dobrego zarządzania, wreszcie – pragnienie aktywnego wpływania na rzeczywistość i pozytywnego sposobu promowania wartości, w które wierzą.” – dodaje Piotr Czekierda.

Jeśli bliska jest Państwu nasza misja i wartości – zapraszamy do kontaktu i zaangażowania się w rozwój naszej Fundacji!

Fundacja Rodzina i Przedsiębiorczość